MUSTANG Sport Seat - Studded - Driver's Backrest - Yamaha Vstar 1300 '07-'17 - 79476
by MUSTANG
SKU 79476
Sold out
Original price
$1,937.95
-
Original price
$1,937.95
Original price
$1,937.95
$1,937.95
-
$1,937.95
Current price
$1,937.95
- Studded style has skirt with conchos, accent studs and a braid that extends below the edge of the seat
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Rounded thumbscrew adjusts backrest forward and back up to 2" while you are seated
- Removable contoured driver backrest pad measures 7" H x 12" W x 15" D
- Backrest folds completely forward for ease of getting on the motorcycle
- Backrest easily snaps into four height positions
- Built-in support wings in the passenger seat
- Backrest pivots to match your back angle
- Premium quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring Two-Piece Seat with Driver Backrest for Yamaha V-Star 1300 & 1300 Tourer 2007-17, Chrome Studded, Black with Conchos
Fitment Guide
| 2010, 2016-2017 | Yamaha | XVS 1300 V-Star | - | - |
| 2007-2017 | Yamaha | XVS1300A V Star 1300 Tourer | - | - |
| 2007-2009, 2011-2015 | Yamaha | XVS1300 V Star 1300 | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | WIDE / TWO-PIECE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | CONCHO / SKIRT / STUDDED |
| OVERALL SEAT LENGTH | 34" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 19" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 17" |
| REAR SEAT LENGTH | 15" |
| REAR SEAT WIDTH | 12-1/2" |
| BACKREST PAD WIDTH | 12" |
| BACKREST PAD HEIGHT | 7" |
| FEATURES | INCLUDES BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Sport Seat - Studded - Driver's Backrest - Yamaha Vstar 1300 '07-'17 - 79476
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.