MUSTANG Touring Seat - Driver's Backrest - Harley-Davidson XG 500/750 '15-'20 - 79786
by MUSTANG
SKU 79786
Sold out
Original price
$1,502.95
-
Original price
$1,502.95
Original price
$1,502.95
$1,502.95
-
$1,502.95
Current price
$1,502.95
- Proprietary seat foam is carefully contoured for maximum driver and passenger comfort for all-day riding
- Matching driver backrests and trunk-mounted passenger backrest for RT model available separately
- Seat base is marine-grade fiberglass
- Seat has a premium vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Standard Touring One-Piece Seat with Driver Backrest for Harley-Davidson Street 2015-'20, Original, Black
Fitment Guide
| 2015-2020 | Harley-Davidson | Street 750 XG | - | - |
| 2015-2020 | Harley-Davidson | Street 500 XG | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | SMOOTH |
| OVERALL SEAT LENGTH | 26" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 15-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 14-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 10-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 9" |
| BACKREST PAD WIDTH | 11" |
| BACKREST PAD HEIGHT | 7-1/2" |
| FEATURES | INCLUDES BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Touring Seat - Driver's Backrest - Harley-Davidson XG 500/750 '15-'20 - 79786
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.