MUSTANG Vintage Seat - Wide - Harley-Davidson Dyna '04-'05 - 75111
by MUSTANG
SKU 75111
Sold out
Original price
$1,219.95
-
Original price
$1,219.95
Original price
$1,219.95
$1,219.95
-
$1,219.95
Current price
$1,219.95
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring One-Piece Seat for Harley-Davidson Dyna 04-'05, Original, Black
Fitment Guide
| 2005 | Harley-Davidson | Super Glide Custom EFI FXDCI | - | - |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | Super Glide EFI FXDI | - | - |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | Low Rider EFI FXDL | - | - |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | Super Glide Sport EFI FXDXI | - | - |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | Super Glide Sport FXDX | - | - |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | Wide Glide FXDWG | - | - |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | Super Glide FXD | - | - |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | Low Rider FXDL | - | - |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | ONE-PIECE / WIDE / VINTAGE |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL COATED FABRIC |
| DECORATION | SMOOTH |
| FITS TANK SIZE | STANDARD |
| OVERALL SEAT LENGTH | 29" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 15-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 15" |
| REAR SEAT LENGTH | 13" |
| REAR SEAT WIDTH | 12-1/2" |
| FEATURES | NAUGAHYDE® SEAT COVER |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Vintage Seat - Wide - Harley-Davidson Dyna '04-'05 - 75111
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.