MUSTANG Vintage Sport Seat - Yamaha VStar1300 '07-'17 - 76563
by MUSTANG
SKU 76563
Sold out
Original price
$1,341.95
-
Original price
$1,341.95
Original price
$1,341.95
$1,341.95
-
$1,341.95
Current price
$1,341.95
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring Two-Piece Seat for Yamaha V-Star 1300 & 1300 Tourer 2007-17, Original, Black
Fitment Guide
| 2010, 2016-2017 | Yamaha | XVS 1300 V-Star | - | - |
| 2007-2017 | Yamaha | XVS1300A V Star 1300 Tourer | - | - |
| 2007-2009, 2011-2015 | Yamaha | XVS1300 V Star 1300 | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | WIDE / TWO-PIECE / VINTAGE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | SMOOTH |
| OVERALL SEAT LENGTH | 36-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 18-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 17" |
| REAR SEAT LENGTH | 17" |
| REAR SEAT WIDTH | 12" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Vintage Sport Seat - Yamaha VStar1300 '07-'17 - 76563
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.