MUSTANG Vintage Touring Seat - Suzuki Intruder VL800 '01-'08 - 75811
by MUSTANG
SKU 75811
Sold out
Original price
$1,398.95
-
Original price
$1,398.95
Original price
$1,398.95
$1,398.95
-
$1,398.95
Current price
$1,398.95
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Standard Touring Two-Piece Seat for Suzuki Boulevard C50 2005-'08, Boulevard C50T 2005-'08, VL800 Volusia 2001-'04, Original, Black
Fitment Guide
| 2001-2004 | Suzuki | 800 Volusia | - | - |
| 2005-2008 | Suzuki | Boulevard C50 | - | - |
| 2006-2008 | Suzuki | Boulevard C50C | - | - |
| 2006-2008 | Suzuki | Boulevard C50T | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | VINTAGE / WIDE / TWO-PIECE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | SMOOTH |
| OVERALL SEAT LENGTH | 29-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 15" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 16" |
| REAR SEAT LENGTH | 14-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 12" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Vintage Touring Seat - Suzuki Intruder VL800 '01-'08 - 75811
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.