MUSTANG Wide Seat - Studded - Driver's Backrest - Honda '87-'08 - VT1100 79237
by MUSTANG
SKU 79237
Sold out
Original price
$1,937.95
-
Original price
$1,937.95
Original price
$1,937.95
$1,937.95
-
$1,937.95
Current price
$1,937.95
- Studded style has skirt with conchos, accent studs and a braid that extends below the edge of the seat
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Rounded thumbscrew adjusts backrest forward and back up to 2" while you are seated
- Removable contoured driver backrest pad measures 7" H x 12" W x 15" D
- Backrest folds completely forward for ease of getting on the motorcycle
- Backrest easily snaps into four height positions
- Built-in support wings in the passenger seat
- Backrest pivots to match your back angle
- Premium quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring One-Piece Seat with Driver Backrest for Honda VT1100 Sabre 2000-'08, Spirit 1997-'08, Shadow 1987-'97 & Ace 1995-'01, Chrome Studded, Black with Conchos
Fitment Guide
| 2000-2008 | Honda | VT1100C2 Shadow Sabre | - | - |
| 2000-2001 | Honda | VT1100C2 Shadow (A.C.E.) | - | - |
| 1997-2008 | Honda | VT1100C Shadow Spirit | - | - |
| 1995-1999 | Honda | VT1100C2 Shadow ACE | - | - |
| 1987-1997 | Honda | VT1100C Shadow | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | ONE-PIECE / WIDE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | SKIRT / STUDDED / CONCHO |
| OVERALL SEAT LENGTH | 29" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 15" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 15" |
| REAR SEAT LENGTH | 12" |
| REAR SEAT WIDTH | 12" |
| BACKREST PAD WIDTH | 12" |
| BACKREST PAD HEIGHT | 7" |
| FEATURES | INCLUDES BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Seat - Studded - Driver's Backrest - Honda '87-'08 - VT1100 79237
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.