MUSTANG Wide Studded Seat - Yamaha X1100C '00-'09 - 75910
by MUSTANG
SKU 75910
Original price
$1,398.95
-
Original price
$1,398.95
Original price
$1,398.95
$1,398.95
-
$1,398.95
Current price
$1,398.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring Two-Piece Seat for Yamaha V-Star 1100 Classic 2000-'11, V-Star 1100 Silverado 2002-'11, Chrome Studded, Black with Conchos
Fitment Guide
| 2002-2009 | Yamaha | XVS1100AT V Star 1100 Silverado | - | - |
| 2000-2009 | Yamaha | XVS1100A V Star 1100 Classic | - | - |
| 2000-2001 | Yamaha | XVS 1100 V-Star Silverado | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | TWO-PIECE / WIDE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | STUDDED / CONCHO / SKIRT |
| OVERALL SEAT LENGTH | 28-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 12" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 17" |
| REAR SEAT LENGTH | 14" |
| REAR SEAT WIDTH | 12-1/2" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Studded Seat - Yamaha X1100C '00-'09 - 75910
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.