MUSTANG Wide Touring Seat - Honda VT1300 '10-'16 - Chrome Studded - 76640
by MUSTANG
SKU 76640
Sold out
Original price
$1,398.95
-
Original price
$1,398.95
Original price
$1,398.95
$1,398.95
-
$1,398.95
Current price
$1,398.95
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring One-Piece Seat for Honda VT1300C Sabre 2010-'13, Stateline 2010-'16 & Interstate 2010-'15, Chrome Studded, Black with Conchos
Fitment Guide
| 2010-2016 | Honda | VT1300CR Stateline | - | - |
| 2010-2016 | Honda | VT1300CT Interstate | - | - |
| 2010-2016 | Honda | VT1300CS Sabre | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | ONE-PIECE / WIDE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | SKIRT / CONCHO / STUDDED |
| OVERALL SEAT LENGTH | 28" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 14" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 16" |
| REAR SEAT LENGTH | 14" |
| REAR SEAT WIDTH | 12" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Touring Seat - Honda VT1300 '10-'16 - Chrome Studded - 76640
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.