LA CHOPPERS Handlebar - Ape Hanger - 1-1/4" Diameter - 16" Rise - Black - LA-7341-16B
by LA CHOPPERS
SKU LA-7341-16B
Original price
$684.95
-
Original price
$684.95
Original price
$684.95
$684.95
-
$684.95
Current price
$684.95
- All prices are in Australian Dollars
- Use shipping cost estimator below to get final cost delivered to your door - no additional charges.
- See delivery info below
- Drilled for internal wiring, notched for electronic throttle and work with hydraulic clutch setups
- Made in the U.S.A.
Specs
| PRODUCT NAME | HANDLEBAR |
| COLOR/FINISH | BLACK / GLOSS |
| BASE COLOR | BLACK |
| FINISH | GLOSS |
| FEATURES | KNURLED CENTER / ACCEPTS HEATED GRIPS / PRE-DRILLED / FOR HYDRAULIC CLUTCH / NOTCHED FOR THROTTLE-BY-WIRE |
| TYPE/BEND | NICE CURVES / APE HANGER |
| END RISE | 16" |
| WIDTH | 32" |
| CENTER WIDTH | 7-1/2" |
| PULLBACK/SWEEP | 7" |
| HANDLEBAR DIAMETER | 1-1/4" |
| CLAMPING DIAMETER | 1" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
LA CHOPPERS Handlebar - Ape Hanger - 1-1/4" Diameter - 16" Rise - Black - LA-7341-16B
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.