LA CHOPPERS 6,99 CM (2,75") HANDLEBAR OUTLAW Z / BLACK-FLAT - LA-7310-00M
by LA CHOPPERS
SKU LA-7310-00M
Original price
$649.95
-
Original price
$649.95
Original price
$649.95
$649.95
-
$649.95
Current price
$649.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- 11/4" Z-BAR STYLE HANDLEBARS
- The baddest and original Outlaw Z-bar designs
- Accept handlebar risers and clamps for 1" diameter standard handlebar
- Drilled for internal wiring; not notched for throttle by wire
- Made in the U.S.A.
- NOTE: Not for use with stock handlebar clamp/gauge mounts on 883C/1200C models.
| Overall Width: | 80,01 cm (31,5") |
| Center Width: | 13.02 cm (5.125") |
| Bar Diameter: | 31.75 mm (1.25") |
| Clamping Diameter: | 25.4 mm (1") |
| End Rise: | 6.99 cm (2.75") |
| Pullback: | 7.62 cm (3") |
| Finish: | Flat Black|Powder-Coated |
Specs
| PRODUCT NAME | HANDLEBAR |
| TYPE/BEND | OUTLAW Z |
| COLOR/FINISH | FLAT / BLACK |
| BASE COLOR | BLACK |
| FINISH | FLAT |
| MATERIAL | STEEL |
| FEATURES | NOTCHED FOR THROTTLE-BY-WIRE / PRE-DRILLED |
| HANDLEBAR DIAMETER | 1-1/4" |
| PULLBACK/SWEEP | 3" |
| END RISE | 2-3/4" |
| WIDTH | 31" |
| CENTER WIDTH | 5-1/8" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
LA CHOPPERS 6,99 CM (2,75") HANDLEBAR OUTLAW Z / BLACK-FLAT - LA-7310-00M
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.