LA CHOPPERS GRANDE PRIME APES - 1.5" (Black) FL 14-22 - LA-7356-16B
by LA CHOPPERS
SKU LA-7356-16B
Original price
$966.95
-
Original price
$966.95
Original price
$966.95
$966.95
-
$966.95
Current price
$966.95
- All prices are in Australian Dollars
- Use shipping cost estimator below to get final cost delivered to your door - no additional charges.
- See delivery info below
- A beefy new twist on the conventional Ape. Pointed Mitered top with a traditional 2 bend bottom. Available in chrome and black
- Designed specifically for batwing baggers
- Proprietary integrated clamp design replaces stock riser clamp and hardware
- Accommodates both electronic and cable throttles
- Fits 2014-2020 Batwing baggers
- Drilled for internal wiring
- Gloss Black
- Made in the USA
NOTE: Integrated clamp design replaces stock riser clamp and risers
Fitment Guide
| 2022 | Harley-Davidson | FLHXST Street Glide ST | - | - |
| 2020-2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra | - | - |
| 2019-2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard | - | - |
| 2015-2022 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited | - | - |
| 2015-2020 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide | - | - |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low | - | - |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low | - | - |
| 2014-2022 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special | - | - |
| 2014-2022 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide | - | - |
| 2014-2021 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI | - | - |
| 2014-2020 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited | - | - |
| 2014-2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic | - | - |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited | - | - |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | HANDLEBAR |
| COLOR/FINISH | BLACK |
| BASE COLOR | BLACK |
| FEATURES | NOTCHED FOR THROTTLE-BY-WIRE / ACCEPTS HEATED GRIPS / PRE-DRILLED / SMOOTH, UNKNURLED / CABLE APPLICATION |
| TYPE/BEND | GRANDE / PRIME APE |
| RISE | 16" |
| WIDTH | 38-1/2" |
| CENTER WIDTH | 12" |
| PULLBACK/SWEEP | 8" |
| HANDLEBAR DIAMETER | 1-1/2" |
| CONTROLS DIAMETER | 1" |
| CLAMPING DIAMETER | 1-1/2" |
| MATERIAL | STEEL |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
LA CHOPPERS GRANDE PRIME APES - 1.5" (Black) FL 14-22 - LA-7356-16B
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.