LE PERA Daytona Sport Seat - Pleated - FXR '82-'00 - L-541PT
by LE PERA
SKU L-541PT
Sold out
Original price
$818.95
-
Original price
$818.95
Original price
$818.95
$818.95
-
$818.95
Current price
$818.95
- Molded one-piece foam foundation covered with premium-grade black vinyl in a smooth design
- Low, sleek style that retains back support for maximum rider comfort
- Seat bottom carpeted to protect the fender
- 16-gauge powder-coated steel base plate
- Made in the U.S.A.
NOTE: Mounts with your stock hinge and latch kit (not provided.)
Fitment Guide
| 2000 | Harley-Davidson | FXR4 | - | - |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 | - | - |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 | - | - |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT | - | - |
| 1990-1993 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible | - | - |
| 1989-1990, 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS | - | - |
| 1988-1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport | - | - |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring | - | - |
| 1985, 1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome | - | - |
| 1984-1988, 1991-1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide | - | - |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide | - | - |
| 1983-1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide | - | - |
| 1982-1983, 1986-1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II | - | - |
| 1982-1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | ONE-PIECE |
| MODEL | DAYTONA SPORT |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| FILL MATERIAL | FOAM |
| DECORATION | PLEATED |
| FITS TANK SIZE | STANDARD |
| OVERALL SEAT LENGTH | 29-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 17" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 11-1/4" |
| REAR SEAT LENGTH | 11-3/4" |
| REAR SEAT WIDTH | 7" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
LE PERA Daytona Sport Seat - Pleated - FXR '82-'00 - L-541PT
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.