MUSTANG 2 Piece Vintage Seat - With Driver Backrest - Honda Valkyrie '97-'03 - 79141
by MUSTANG
SKU 79141
Original price
$1,687.95
-
Original price
$1,687.95
Original price
$1,687.95
$1,687.95
-
$1,687.95
Current price
$1,687.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Rounded thumbscrew adjusts backrest forward and back up to 2" while you are seated
- Removable contoured driver backrest pad measures 7" H x 12" W x 1.5" D
- Backrest folds completely forward for ease of getting on motorcycle
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Backrest easily snaps into four height positions
- Backrest pivots to match your back angle
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Passenger backrest sold separately
- Made in the U.S.A.
Fitment Guide
| 1997-2003 | Honda | GL1500G Valkyrie | - | - |
| 1997-2001 | Honda | GL1500CF Valkyrie Interstate | - | - |
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | Vintage / Wide / Two-Piece |
| Model | Touring |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Smooth |
| Overall Seat Length | 29" |
| Driver Seat Length | 16" |
| Driver Seat Width | 17" |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 14" |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Features | Includes Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG 2 Piece Vintage Seat - With Driver Backrest - Honda Valkyrie '97-'03 - 79141
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.