MUSTANG 2 Piece Vintage Sport Seat - Honda VTX1300C '04-'09 - 75651
by MUSTANG
SKU 75651
Original price
$1,285.95
-
Original price
$1,285.95
Original price
$1,285.95
$1,285.95
-
$1,285.95
Current price
$1,285.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Passenger sits comfortably in a bucket seat that utilizes Mustang's unique internal steel support wings
- Driver's back is well supported by nose of passenger pad that extends forward
- Deeply-pocketed driver seat is at the ideal cruising angle
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
Fitment Guide
| 2004-2009 | Honda | VTX1300C | - | - |
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Sport Touring |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Plain |
| Overall Seat Length | 29" |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 16" |
| Rear Seat Length | 14" |
| Rear Seat Width | 12-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG 2 Piece Vintage Sport Seat - Honda VTX1300C '04-'09 - 75651
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.