MUSTANG 2 Piece Wide Vintage Seat - Victory Vegas, Kingpin, High Ball, 8 Ball - '03-'16 - 76511
by MUSTANG
SKU 76511
Original price
$1,653.95
-
Original price
$1,653.95
Original price
$1,653.95
$1,653.95
-
$1,653.95
Current price
$1,653.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
-
Fitment: Victory®: Vegas '03-'17, Kingpin '04-'12, High-Ball '12-'17, 8-Ball '06-'17, Gunner '15-'17
Fitment Guide
| 2003-2016 | Victory | Vegas | - | - |
| 2003-2016 | Victory | Vegas 8-Ball | - | - |
| 2003-2012 | Victory | Kingpin | - | - |
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | Wide / Two-Piece / Vintage |
| Model | Touring |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Smooth |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Rear Seat Length | 15-1/2" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Features | without Backrest |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG 2 Piece Wide Vintage Seat - Victory Vegas, Kingpin, High Ball, 8 Ball - '03-'16 - 76511
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.