MUSTANG Regal Duke Seat - Harley-Davidson Dyna '06-'17 - 75545
by MUSTANG
SKU 75545
Sold out
Original price
$963.95
-
Original price
$963.95
Original price
$963.95
$963.95
-
$963.95
Current price
$963.95
- Well-padded and features a leather-like expanded vinyl covering
- Split foam construction on a single steel base plate
- Designed to keep driver from sliding forward
- Made in the U.S.A.
- Duke One-Piece Seat for Harley-Davidson Dyna 2006-'17, Original Regal, Black
Fitment Guide
| 2016-2017 | Harley-Davidson | Low Rider S FXDLS | - | - |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | Switchback FLD | - | - |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | Fat Bob FXDF | - | - |
| 2007-2009, 2015-2017 | Harley-Davidson | Low Rider EFI FXDL | - | - |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | Street Bob FXDB | - | - |
| 2006-2014 | Harley-Davidson | Super Glide Custom EFI FXDCI | - | - |
| 2006-2010 | Harley-Davidson | Super Glide EFI FXDI | - | - |
| 2006-2008, 2010-2017 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI | - | - |
| 2006 | Harley-Davidson | Super Glide FXD35 | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | REGAL |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| FILL MATERIAL | FOAM |
| DECORATION | PILLOW |
| OVERALL SEAT LENGTH | 30" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 14-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 12-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 11" |
| REAR SEAT WIDTH | 8" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Regal Duke Seat - Harley-Davidson Dyna '06-'17 - 75545
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.