MUSTANG Regal Duke Seat - Harley-Davidson Softail '00-'06 - 75049
by MUSTANG
SKU 75049
Original price
$963.95
-
Original price
$963.95
Original price
$963.95
$963.95
-
$963.95
Current price
$963.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Well-padded and features a leather-like expanded vinyl covering
- Split foam construction on a single steel base plate
- Designed to keep driver from sliding forward
- Made in the U.S.A.
- Duke One-Piece Seat for Harley-Davidson Softail Standard Rear Tire 1984-'06, Original Regal, Black
Fitment Guide
| 2006 | Harley-Davidson | Softail Heritage EFI FLSTI | - | - |
| 2006 | Harley-Davidson | Softail Heritage FLST | - | - |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | Softail Springer Classic EFI FLSTSCI | - | - |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | Softail Springer Classic FLSTSC | - | - |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF | - | - |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy EFI FLSTFI | - | - |
| 2001-2007 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic EFI FLSTCI | - | - |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | Softail Night Train EFI FXSTBI | - | - |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | Softail Standard EFI FXSTI | - | - |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | Softail Springer EFI FXSTSI | - | - |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | Softail Heritage Springer EFI FLSTSI | - | - |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC | - | - |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLSTF | - | - |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | Softail Standard FXST | - | - |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | Softail Night Train FXSTB | - | - |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | Softail Springer FXSTS | - | - |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | Softail Heritage Springer FLSTS | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | REGAL |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| FILL MATERIAL | FOAM |
| DECORATION | PILLOW |
| OVERALL SEAT LENGTH | 29-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 13-1/4" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 11-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 10" |
| REAR SEAT WIDTH | 7" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Regal Duke Seat - Harley-Davidson Softail '00-'06 - 75049
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.