MUSTANG Regal Wide Studded Seat - Harley-Davidson FLH '97-'07 - 75466
by MUSTANG
SKU 75466
Original price
$1,247.95
-
Original price
$1,247.95
Original price
$1,247.95
$1,247.95
-
$1,247.95
Current price
$1,247.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Nose is narrower than stock; allows for optimum rider comfort and less knee bend
- These touring seats are the ultimate in design and cushioning
- Top covering made of highest-quality expanded vinyl
- Made in the U.S.A.
- Standard Touring Regal One-Piece Seat for Harley-Davidson Road King 1997-'07, Street Glide 2006-'07 & Screamin' Eagle 2000-'01 & 2004-'05, Black Pearl-Centered Studded, Black
Fitment Guide
| 2006-2007 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX | - | - |
| 2006 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX | - | - |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | Road King Classic EFI FLHRC | - | - |
| 1997-2006 | Harley-Davidson | Road King FLHR | - | - |
| 1997-2001, 2007 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| FILL MATERIAL | FOAM |
| DECORATION | STITCHED |
| OVERALL SEAT LENGTH | 31" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 15-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 17" |
| REAR SEAT LENGTH | 13-1/4" |
| REAR SEAT WIDTH | 14" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Regal Wide Studded Seat - Harley-Davidson FLH '97-'07 - 75466
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.