MUSTANG Sport Seat - Plain - Harley-Davidson FLHR '97-'07 - 75486
by MUSTANG
SKU 75486
Original price
$1,124.95
-
Original price
$1,124.95
Original price
$1,124.95
$1,124.95
-
$1,124.95
Current price
$1,124.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Baseplate is open in middle to accept a Mustang or stock H-D driver backrest kit
- Seat nose is narrower than stock so riders can plant their feet on the ground
- Top covering made of highest-quality expanded vinyl
- Built on a steel base for maximum support
- Made in the U.S.A.
- Sport Touring One-Piece Seat for Harley-Davidson Road King 1997-'07, Street Glide 2006-'07 & Screamin' Eagle 2000-'01 & 2004-'05, Original, Black
Fitment Guide
| 2006-2007 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX | - | - |
| 2006 | Harley-Davidson | Street Glide FLHX | - | - |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | Road King Classic EFI FLHRC | - | - |
| 1997-2006 | Harley-Davidson | Road King FLHR | - | - |
| 1997-2001, 2007 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | PLAIN |
| OVERALL SEAT LENGTH | 31" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 14" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 15-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 12" |
| REAR SEAT WIDTH | 12" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Sport Seat - Plain - Harley-Davidson FLHR '97-'07 - 75486
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.