MUSTANG Sport Seat - Studded - Driver's Backrest - Harley-Davidson Softail FLST '01-'17 - 79489
by MUSTANG
SKU 79489
Sold out
Original price
$1,323.95
-
Original price
$1,323.95
Original price
$1,323.95
$1,323.95
-
$1,323.95
Current price
$1,323.95
- Driver seat with backrest has four backrest height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket; measures 7" high by 12" wide
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the U.S.A.
-
Sport Touring Solo Seat with Driver Backrest for Harley-Davidson Softail Standard Rear Tire 2000-'15, Chrome Studded, Black
NOTE: FLSTN requires removal of rear rack and seat rail
NOTE: Does not fit '16-'17 FLSTN/FLSTC
Fitment Guide
| 2007-2017 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic EFI FLSTCI | - | - |
| 2005-2017 | Harley-Davidson | Softail Deluxe EFI FLSTNI | - |
Notes: 2005-2015
Will Require Removal Of Rear Rack And Seat Rail. |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | Softail Springer Classic EFI FLSTSCI | - | - |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | Softail Springer Classic FLSTSC | - | - |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | Softail Heritage Springer EFI FLSTSI | - | - |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | Softail Heritage Springer FLSTS | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | SOLO SEAT |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| FILL MATERIAL | FOAM |
| DECORATION | STUDDED |
| OVERALL SEAT LENGTH | 19" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 16" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 15" |
| BACKREST PAD WIDTH | 11" |
| BACKREST PAD HEIGHT | 7" |
| FEATURES | INCLUDES BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Sport Seat - Studded - Driver's Backrest - Harley-Davidson Softail FLST '01-'17 - 79489
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.