MUSTANG Tripper Fastback Seat - Tuck and Roll - Honda F6B '13-'17 - 76841
by MUSTANG
SKU 76841
Original price
$1,530.95
-
Original price
$1,530.95
Original price
$1,530.95
$1,530.95
-
$1,530.95
Current price
$1,530.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Tapered in back but still offers good passenger comfort
- Offers a super clean, custom style
- Expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Touring Fastback™ One-Piece Seat for Honda Gold Wing F6B 2013-'17, Tuck & Roll, Black
- Sit 25 mm (1 in.) lower than stock for maximum control
- Positions rider further back in the seat with an 20,5 cm (8 in.) rise for all-day back support
Fitment Guide
| 2013-2017 | Honda | GL1800F6B Gold Wing Bagger | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | ONE-PIECE |
| MODEL | TRIPPER FASTBACK™ |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| FILL MATERIAL | FOAM |
| DECORATION | FRONT TUCK-N-ROLL |
| OVERALL SEAT LENGTH | 41-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 21-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 17" |
| REAR SEAT LENGTH | 20" |
| REAR SEAT WIDTH | 15" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Tripper Fastback Seat - Tuck and Roll - Honda F6B '13-'17 - 76841
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.