MUSTANG Tripper Fastback Seat - Tuck and Roll - Harley-Davidson Sportster XL '10-'22 - 76957
by MUSTANG
SKU 76957
Sold out
Original price
$982.95
-
Original price
$982.95
Original price
$982.95
$982.95
-
$982.95
Current price
$982.95
- Super clean, custom style and cut low for rider with good back support
- Tapered in back, yet still offers good passenger comfort
- Marine-grade fiberglass baseplate
- Front seat, 12" W, rear seat 7" W
- Expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Tripper Fastback™ One-Piece Seat for Harley-Davidson Sportster 2004-'21, Tuck & Roll, Black
Fitment Guide
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Iron 1200 XLNS | - |
Notes: 2018-2021
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | Forty-Eight Special XLXS | - |
Notes: 2018-2019
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | 1200 Roadster XLCX | - |
Notes: 2016-2020
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | SuperLow 1200 XLT | - |
Notes: 2014-2017
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | Seventy-Two XLV | - |
Notes: 2012-2016
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | 883 SuperLow XLL | - |
Notes: 2011-2019
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP | - |
Notes: 2011-2017
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | Forty-Eight XLX | - |
Notes: 2010-2021
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | Iron 883 XLN | - |
Notes: 2010, 2012-2021
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2010-2019 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC | - |
Notes: 2010-2019
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR | - |
Notes: 2010-2012
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | 1200 Nightster XLN | - |
Notes: 2010-2012
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 X XR | - |
Notes: 2010-2012
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2010-2011 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL | - |
Notes: 2010-2011
3.3 or 4.5 gallon tank |
| 2010 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL | - |
Notes: 2010
3.3 or 4.5 gallon tank |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | ONE-PIECE |
| MODEL | TRIPPER FASTBACK™ |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| FILL MATERIAL | FOAM |
| DECORATION | FRONT TUCK-N-ROLL |
| FITS TANK SIZE | STANDARD |
| OVERALL SEAT LENGTH | 26" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 15-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 12" |
| REAR SEAT LENGTH | 10-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 6-1/2" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Tripper Fastback Seat - Tuck and Roll - Harley-Davidson Sportster XL '10-'22 - 76957
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.