MUSTANG Vintage Seat - Wide - Harley-Davidson Sportster XLC '04-'22 4.5Gal Tank - 76143
by MUSTANG
SKU 76143
Sold out
Original price
$1,219.95
-
Original price
$1,219.95
Original price
$1,219.95
$1,219.95
-
$1,219.95
Current price
$1,219.95
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring One-Piece Seat for Harley-Davidson Sportster 2004-'21, Original, Black
NOTE: On models with a 2.1 gallon tank, there will be a gap at the nose of the seat.
Fitment Guide
| 2018-2021 | Harley-Davidson | Iron 1200 XLNS | - |
Notes: 2018-2021
4.5 gal tank |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | Forty-Eight Special XLXS | - |
Notes: 2018-2019
4.5 gal tank |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | 1200 Roadster XLCX | - |
Notes: 2016-2020
4.5 gal tank |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | SuperLow 1200 XLT | - |
Notes: 2014-2017
4.5 gal tank |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | Seventy-Two XLV | - |
Notes: 2012-2016
4.5 gal tank |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | 883 SuperLow XLL | - |
Notes: 2011-2019
4.5 gal tank |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP | - |
Notes: 2011-2017
4.5 gal tank |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | Forty-Eight XLX | - |
Notes: 2010-2021
4.5 gal tank |
| 2009-2022 | Harley-Davidson | Iron 883 XLN | - |
Notes: 2009-2021
4.5 gal tank |
| 2009-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 X XR | - |
Notes: 2009-2012
4.5 gal tank |
| 2009-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR | - |
Notes: 2009-2012
4.5 gal tank |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | 1200 Nightster XLN | - |
Notes: 2007-2012
4.5 gal tank |
| 2007-2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL | - |
Notes: 2007-2008
4.5 gal tank |
| 2007 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XL 50 | - |
Notes: 2007
4.5 gal tank |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL | - |
Notes: 2006-2011
4.5 gal tank |
| 2006-2010 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL | - |
Notes: 2006-2010
4.5 gal tank |
| 2006-2008 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR | - |
Notes: 2007-2008
4.5 gal tank |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low XLL | - |
Notes: 2006
4.5 gal tank |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR | - |
Notes: 2005-2007
4.5 gal tank |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR | - |
Notes: 2005-2007
4.5 gal tank |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Low XLL | - |
Notes: 2005-2006
4.5 gal tank |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC | - |
Notes: 2004-2019
4.5 gal tank |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC | - |
Notes: 2004-2009
4.5 gal tank |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster XLR | - |
Notes: 2004-2006
4.5 gal tank |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 XL | - |
Notes: 2004-2006
4.5 gal tank |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom XLC | - |
Notes: 2004-2006
4.5 gal tank |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom XLC | - |
Notes: 2004-2006
4.5 gal tank |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | WIDE / VINTAGE / ONE-PIECE |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL COATED FABRIC |
| DECORATION | SMOOTH |
| FITS TANK SIZE | 17 LITER TANK (4.5 U.S. GAL.) |
| OVERALL SEAT LENGTH | 27" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 13-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 14-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 12-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 10-1/2" |
| FEATURES | NAUGAHYDE® SEAT COVER |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Vintage Seat - Wide - Harley-Davidson Sportster XLC '04-'22 4.5Gal Tank - 76143
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.