MUSTANG Vintage Solo Seat - Driver's Backrest - Harley-Davidson Road King '97-'07 - 79100
by MUSTANG
SKU 79100
Original price
$1,370.95
-
Original price
$1,370.95
Original price
$1,370.95
$1,370.95
-
$1,370.95
Current price
$1,370.95
š Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Solo seat is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Matching rear seat features a recess in the front of pad to accommodate the backrest (sold separately)
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the U.S.A.
- Standard Touring Solo Seat with Driver Backrest for Harley-Davidson Road King 1997-'07, Street Glide 2006-'07 & Screamin' Eagle 2000-'01 & 2004-'05, Original, Black
Ā
Fitment Guide
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide | - | - |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide | - | - |
| 2004-2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom | - | - |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom | - | - |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic | - | - |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR | - | - |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King | - | - |
| 1997,Ā 2000-2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | SOLO SEAT |
| MODEL | WIDE / VINTAGE |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL COATED FABRIC |
| DECORATION | SMOOTH |
| OVERALL SEAT LENGTH | 20" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 18" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 16" |
| BACKREST PAD WIDTH | 12" |
| BACKREST PAD HEIGHT | 7" |
| FEATURES | NAUGAHYDEĀ® SEAT COVER / INCLUDES BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Vintage Solo Seat - Driver's Backrest - Harley-Davidson Road King '97-'07 - 79100
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.