MUSTANG Vintage Sport Touring Seat - Honda VTX1800C '02-'08 - 75901
by MUSTANG
SKU 75901
Sold out
Original price
$1,285.95
-
Original price
$1,285.95
Original price
$1,285.95
$1,285.95
-
$1,285.95
Current price
$1,285.95
- Passenger sits comfortably in a bucket seat that utilizes Mustang's unique internal steel support wings
- Driver's back is well supported by nose of passenger pad that extends forward
- Deeply-pocketed driver seat is at the ideal cruising angle
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Sport Touring Two-Piece Seat for Honda VTX1800C 2002-'08, Original, Black
Fitment Guide
| 2002-2008 | Honda | VTX1800C | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | SPORT TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | PLAIN |
| OVERALL SEAT LENGTH | 29" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 15" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 16-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 14" |
| REAR SEAT WIDTH | 11-1/2" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Vintage Sport Touring Seat - Honda VTX1800C '02-'08 - 75901
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.