MUSTANG Vintage Wide Solo Seat - Harley-Davidson Road Glide '97-'07 - 75353
by MUSTANG
SKU 75353
Original price
$869.95
-
Original price
$869.95
Original price
$869.95
$869.95
-
$869.95
Current price
$869.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Feature a precisely molded proprietary foam that contours to the shapes and angles needed for optimal cruising comfort
- Constructed of marine-grade fiberglass for a secure install and long-term durability
- Provide quality comfort and design
- Made in the U.S.A.
- Standard Touring Solo Seat for Harley-Davidson Electra Glide & Road Glide 1997-'07, Original, Black
Fitment Guide
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard | - | - |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide | - | - |
| 1998-2002, 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide | - | - |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU | - | - |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard | - | - |
| 1997-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic | - | - |
| 1997-2005, 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic | - | - |
| 1997, 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | SOLO |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| FILL MATERIAL | FOAM |
| DECORATION | PLAIN |
| OVERALL SEAT LENGTH | 23-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 19-3/4" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 15" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Vintage Wide Solo Seat - Harley-Davidson Road Glide '97-'07 - 75353
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.