MUSTANG Wide Seat - Studded - Honda '04-'20 - 750Aero - 76520
by MUSTANG
SKU 76520
Original price
$1,398.95
-
Original price
$1,398.95
Original price
$1,398.95
$1,398.95
-
$1,398.95
Current price
$1,398.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring Two-Piece Seat for Honda VT750 Aero 2004-'20, Chrome Studded, Black with Conchos
Fitment Guide
| 2004-2009, 2011-2020 | Honda | VT750C Shadow Aero | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | WIDE / TWO-PIECE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | STUDDED / CONCHO / SKIRT |
| OVERALL SEAT LENGTH | 36" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 21" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 15" |
| REAR SEAT LENGTH | 15" |
| REAR SEAT WIDTH | 12-1/2" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Seat - Studded - Honda '04-'20 - 750Aero - 76520
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.