MUSTANG Wide Seat - Studded - Driver's Backrest - Yamaha '00-'11 - VStar Classic - 79240
by MUSTANG
SKU 79240
Sold out
Original price
$1,937.95
-
Original price
$1,937.95
Original price
$1,937.95
$1,937.95
-
$1,937.95
Current price
$1,937.95
- Studded style has skirt with conchos, accent studs and a braid that extends below the edge of the seat
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Rounded thumbscrew adjusts backrest forward and back up to 2" while you are seated
- Removable contoured driver backrest pad measures 7" H x 12" W x 15" D
- Backrest folds completely forward for ease of getting on the motorcycle
- Backrest easily snaps into four height positions
- Built-in support wings in the passenger seat
- Backrest pivots to match your back angle
- Premium quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring Two-Piece Seat with Driver Backrest for Yamaha V-Star 1100 Classic 2000-'11, V-Star 1100 Silverado 2002-'11, Chrome Studded, Black with Conchos
Fitment Guide
| 2000-2011 | Yamaha | XVS 1100 V-Star Silverado | - | - |
| 2000-2011 | Yamaha | XVS 1100 A V-Star Classic | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | WIDE / TWO-PIECE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | SKIRT / CONCHO / STUDDED |
| OVERALL SEAT LENGTH | 29" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 15" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 17" |
| REAR SEAT LENGTH | 12-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 14" |
| BACKREST PAD WIDTH | 12" |
| BACKREST PAD HEIGHT | 7" |
| FEATURES | INCLUDES BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Seat - Studded - Driver's Backrest - Yamaha '00-'11 - VStar Classic - 79240
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.