MUSTANG Wide Studded Seat - Driver's Backrest - Harley-Davidson '00-'06 - Softail - 79120
by MUSTANG
SKU 79120
Original price
$1,351.95
-
Original price
$1,351.95
Original price
$1,351.95
$1,351.95
-
$1,351.95
Current price
$1,351.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Solo seat is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Matching rear seat features a recess in the front of pad to accommodate the backrest (sold separately)
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring Solo Seat with Driver Backrest for Harley-Davidson Softail Standard Rear Tire 1984-'06, Chrome Studded, Black with Conchos
- Solo Seat w Backrest only - does not include pillion
Fitment Guide
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail | - | - |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail | - | - |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe | - | - |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic | - | - |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic | - | - |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe | - | - |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic | - | - |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy | - | - |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train | - | - |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard | - | - |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail | - | - |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer | - | - |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic | - | - |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard | - | - |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train | - | - |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail | - | - |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | SOLO SEAT |
| MODEL | WIDE |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL COATED FABRIC |
| DECORATION | STUDDED / CONCHO |
| DRIVER SEAT LENGTH | 13-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 17-1/2" |
| BACKREST PAD WIDTH | 12" |
| BACKREST PAD HEIGHT | 7" |
| FEATURES | NAUGAHYDE® SEAT COVER / INCLUDES BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Studded Seat - Driver's Backrest - Harley-Davidson '00-'06 - Softail - 79120
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.