MUSTANG Wide Studded Seat - Yamaha XV650 '98-'16 - 75266
by MUSTANG
SKU 75266
Original price
$1,398.95
-
Original price
$1,398.95
Original price
$1,398.95
$1,398.95
-
$1,398.95
Current price
$1,398.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring One-Piece Seat for Yamaha V-Star 650 Custom 1998-'16, V-Star 650 Classic 1998-'10, V-Star 650 Silverado 2002-'10, Chrome Studded, Black with Conchos
Fitment Guide
| 1998-2010 | Yamaha | 650 V-Star Classic | - | - |
| 1998-2011 | Yamaha | 650 V-Star Custom | - | - |
| 2003-2010 | Yamaha | 650 V-Star Silverado | - | - |
| 2005-2010 | Yamaha | 650 V-Star Midnight | - | - |
| 2013-2016 | Yamaha | 650 V-Star Custom | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | WIDE / ONE-PIECE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | STUDDED / CONCHO / SKIRT |
| OVERALL SEAT LENGTH | 30" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 12" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 16" |
| REAR SEAT LENGTH | 14-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 12-1/2" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Studded Seat - Yamaha XV650 '98-'16 - 75266
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.