MUSTANG Wide Studded Touring Seat - Harley-Davidson FLHR '97-'07 - 75577
by MUSTANG
SKU 75577
Original price
$1,247.95
-
Original price
$1,247.95
Original price
$1,247.95
$1,247.95
-
$1,247.95
Current price
$1,247.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Wide bucket seat made especially for miles of comfort
- One-piece seat with marine grade fiberglass baseplate
- Seat nose narrower than stock so rider can plant feet on the ground
- Seat open in middle to accept driver backrest and/or backrest kit (sold separately)
- Naugahyde® cover and trimmed with a skirt and black studs
- Made in the U.S.A.
- Standard Touring One-Piece Seat for Harley-Davidson Road King 1997-'07, Street Glide 2006-'07 & Screamin' Eagle 2000-'01 & 2004-'05, Black Pearl-Centered Studded, Black
Fitment Guide
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide | - | - |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide | - | - |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic | - | - |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR | - | - |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King | - | - |
| 1997, 2000-2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL COATED FABRIC |
| DECORATION | SKIRT / STUDDED / SMOOTH |
| OVERALL SEAT LENGTH | 30" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 14-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 17" |
| REAR SEAT LENGTH | 13-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 15" |
| FEATURES | NAUGAHYDE® SEAT COVER |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Studded Touring Seat - Harley-Davidson FLHR '97-'07 - 75577
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.