MUSTANG Wide Vintage Seat - Harley-Davidson FXR '82-'00 - 75736
by MUSTANG
SKU 75736
Sold out
Original price
$1,219.95
-
Original price
$1,219.95
Original price
$1,219.95
$1,219.95
-
$1,219.95
Current price
$1,219.95
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring One-Piece Seat for Harley-Davidson FXR 1982-'00, Original, Black
Fitment Guide
| 2000 | Harley-Davidson | FXR 4 | - | - |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR 2 | - | - |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR 3 | - | - |
| 1990-1993 | Harley-Davidson | Low Rider Convertible FXRS-CONV | - | - |
| 1988-1993 | Harley-Davidson | Low Rider Sport FXRS-SP | - | - |
| 1987-1994 | Harley-Davidson | Low Rider Custom FXLR | - | - |
| 1987 | Harley-Davidson | Low Rider Chrome FXRC | - | - |
| 1986-1994 | Harley-Davidson | Super Glide FXR | - | - |
| 1986-1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS | - | - |
| 1986 | Harley-Davidson | Sport Glide Grand Touring FXRD | - | - |
| 1985 | Harley-Davidson | Low Glide Custom FXRC | - | - |
| 1984-1985 | Harley-Davidson | Low Glide FXRS | - | - |
| 1984 | Harley-Davidson | Disc Glide FXRDG | - | - |
| 1983-1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT | - | - |
| 1982-1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS | - | - |
| 1982-1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXR | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | VINTAGE |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | PLAIN |
| OVERALL SEAT LENGTH | 29-1/2" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 16" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 16" |
| REAR SEAT LENGTH | 13-1/2" |
| REAR SEAT WIDTH | 13" |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Vintage Seat - Harley-Davidson FXR '82-'00 - 75736
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.