MUSTANG Wide Vintage Seat - Honda Spirit 750 '07-'18 - 76161
by MUSTANG
SKU 76161
Sold out
Original price
$1,341.95
-
Original price
$1,341.95
Original price
$1,341.95
$1,341.95
-
$1,341.95
Current price
$1,341.95
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Wide Touring Two-Piece Seat for Honda VT750C2 Spirit 2007-'15 & Phantom 2010-'20, Original, Black
Fitment Guide
| 2010-2018 | Honda | VT750C2B Shadow Phantom | - | - |
| 2010-2017 | Honda | VT750C2B Phantom | - | - |
| 2007-2015 | Honda | VT750C2 Shadow Spirit | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | WIDE / TWO-PIECE / VINTAGE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | SMOOTH |
| OVERALL SEAT LENGTH | 31" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 16-1/2" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 17" |
| REAR SEAT LENGTH | 17" |
| REAR SEAT WIDTH | 12-1/2" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Vintage Seat - Honda Spirit 750 '07-'18 - 76161
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.