MUSTANG Wide Vintage Seat - Kawasaki Vulcan '09-'25 - 76601
by MUSTANG
SKU 76601
Original price
$1,341.95
-
Original price
$1,341.95
Original price
$1,341.95
$1,341.95
-
$1,341.95
Current price
$1,341.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Deeply contoured front bucket; passenger seat angles forward to support the rider's back
- Vintage has no studs or conchos for a clean, smooth look
- Built-in steel support wings in the passenger seat
- Premium-quality, expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Standard Touring One-Piece Seat for Kawasaki Vulcan 1700 Voyager & Nomad 2009-'21, Original, Black
Fitment Guide
| 2009-2013 | Kawasaki | Vulcan 1700 Nomad | - | - |
| 2009-2013 | Kawasaki | Vulcan 1700 Voyager | - | - |
| 2010-2025 | Kawasaki | Vulcan 1700 Voyager ABS | - | - |
| 2014 | Kawasaki | Vulcan 1700 Nomad ABS | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | ONE-PIECE / VINTAGE / WIDE |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | VINYL |
| DECORATION | SMOOTH |
| OVERALL SEAT LENGTH | 35" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 20" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 16-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 15" |
| REAR SEAT WIDTH | 12-1/2" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Vintage Seat - Kawasaki Vulcan '09-'25 - 76601
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.