MUSTANG Wide Vintage Touring Seat - Victory '10-'17 - 76824
by MUSTANG
SKU 76824
Original price
$1,360.95
-
Original price
$1,360.95
Original price
$1,360.95
$1,360.95
-
$1,360.95
Current price
$1,360.95
🚚 Estimated Delivery: 10 Jun - 17 Jun
- Durable synthetic glove leather
- Sits rider 1/4" lower than stock
- Made in the U.S.A.
- This seat is designed to fit with stock saddlebags and crash bars. If the seat makes contact with either of these, the saddlebag position can be adjusted on the mounts or by adding a washer to the front mount.
- Wide Touring One-Piece Seat for Victory Cross Roads, Cross Country, Hard-Ball & Magnum 2010-'17, Original, Black
Fitment Guide
| 2015-2017 | Victory | Magnum | - | - |
| 2013 | Victory | Cory Ness Cross Country Tour | - | - |
| 2012-2013 | Victory | Hard-Ball | - | - |
| 2012, 2014-2017 | Victory | Cross Country Tour | - | - |
| 2010-2017 | Victory | Cross Country | - | - |
| 2010-2015 | Victory | Cross Roads | - | - |
Specs
| PRODUCT NAME | SEAT |
| TYPE | 2-UP SEAT |
| MODEL | TOURING |
| BASE COLOR | BLACK |
| COVER MATERIAL | SYNTHETIC LEATHER |
| DECORATION | PLAIN |
| OVERALL SEAT LENGTH | 34" |
| DRIVER SEAT LENGTH | 19" |
| DRIVER SEAT WIDTH | 15-1/2" |
| REAR SEAT LENGTH | 15" |
| REAR SEAT WIDTH | 12" |
| FEATURES | WITHOUT BACKREST |
| UNITS | EACH |
| RIDING STYLE | STREET |
Delivery Info
Please Note - Warehouse Locations For This Part -
MUSTANG Wide Vintage Touring Seat - Victory '10-'17 - 76824
Gold Coast Warehouse- If your parts are in stock at our Gold Coast warehouse at the time of order, they will be shipped within 24hrs.
Supplier Warehouse - 2-3 Week Delivery- If your parts are located at our Supplier Warehouse, Delivery ETA is approx 2-3 weeks, as the parts are likely coming from our USA supplier warehouse. We will notify you once we receive it in Gold Coast warehouse and its on its way to you.